Zabawy na Halloween

Zbliża się Halloween ale ten wpis nie ma na celu rozstrząsać czy obchodzimy święta amerykańskie czy nie. Każdy powód jest dobry żeby wspólnie spędzić czas na zabawie, a dziś zapraszamy do zabaw w barwach czarno-pomarańczowych.

Kasia nie może już się doczekać imprezki, na którą została zaproszona więc z racji wydłużenia dnia- dziś wypada zmiana czasu na zimowy, postanowiłam zrobić falstart i nasze małe Halloween zorganizowaliśmy dziś o 7 rano. Mieliśmy trochę czasu na przygotowanie ponieważ pobudka była o 5:)

Zabawy z barwionym makaronem

Zabawę zaczęliśmy od barwionego makaronu, o którym dużo napisała Kamila w tym wpisie. Moje dzieci jak i te, które spotykam na zajęciach bardzo lubią zabawę makaronem i ryżem dlatego tym razem również postawiłam na tę aktywność. Pomarańczowy makaron uzyskałam dzieki barwnikom, a czarny dzięki krepinie. Czarny szykowałam dzień wcześniej, pomarańczowy wysuszyłam w rozgrzanym piekarniku i był ok choć osobiście wolę ten, który samodzielnie wyschnie.

Makaron przesypywaliśmy, segregowaliśmy, układaliśmy ludziki i rytmy czyli szlaczki, które ja zaczynałam, a zadaniem dzieci było dokończenie według rozpoczętego wzoru.

Zabawy na HalloweenZabawy z kiślem- kocioł czarownicy

U nas ciągle powracają przygody „Martynki” jako wybór książki przed snem. Kilka dni temu wypożyczyliśmy „Martynka w krainie baśni”. Mnie już tak bardzo nie zachwyca, Kasia też widzi różnicę w stylu pisania jednak niezmiennie zachwycają nas ilustracje. W jednym z opowiadań pojawia się czarownica i jej potrawa z kotła, stąd pomysł na zabawy z glutem.

Nasz glut zrobiłam w pięć minut z wody, której użyłam do zabarwienia makaronu na pomarańczowo. Do gotującej wody dodałam kilka łyżek mąki ziemniaczanej- dokładnie jak przy kiślu domowej roboty. Zadaniem dzieci było wyłowienie robaczków czyli żurawiny, którą akurat miałam pod ręką.

Zabawy dynia

Zabawa logiczno -zręcznościowa

Ta banalna zabawa w wieszanie ozdób na sznurku ma duży wpływ na rozwój małej motoryki- dzięki usprawnianianiu mięśni dłoni i chwytu szczypcowego tak potrzebnego do prawidłowego trzymania kredki. Dodatkowo zabawa angażuje lewą półkulę mózgu do logicznego i analitycznego myślenia. Zadaniem dzieci było dokończenie wzoru  i zaproponowanie własnego oraz przyczepienia ozdób za pomocą spinaczy/klamerek. Dzieciaki szybko wpadły na pomysł żeby sznurek zawiesić niżej, a wtedy Kasia wieszała ozdoby, a Maksik czołgał się pod nimi.

halloween w domu

Mikstura Czarownicy

Większość dzieci lubi pogrzebać w wodzie, kałuży, czy błocie a Halloween to dobry powód do zrobienia efektownych doświadczeń i zaprezentowanie dzieciom jak działają siły Coriolisa. Ja wolę tę zabawę w jaśniejszych kolorach różowy, fioletowy, niebieski, ale zostałam wierna tematyce stąd czarny i pomarańcz. Do miski wsypałam mąkę ziemniaczaną, a po chwili ciepłą wodę i już tyle wystarczyło żeby Maksio był szczęśliwy. Po krótkiej chwili ale tak żeby pozostawić czas na zabawę mąką i wodą dolaliśmy czarny barwnik (często do tej zabawy używam rozwodnionych farb). W przeźroczystym kubku wymieszałam olej z brokatem i dodawaliśmy go za pomocą pipet do miski z czarną cieczą, dzięki czemu mogliśmy obserwować jak małe krople zbijają się w większą tłustą plamę. Oczywiście miksturę można dolewać też bezpośrednio z kubka małymi porcjami.

halloween przedszkole

Indywidualna praca plastyczna

Długo czekałam aż Maksio zainteresuje się pracami plastycznymi- stało się! Rośnie drugi Picasso! Kredki Go średnio interesują, ale jak widzi farby to aż się trzęsie. Nie mogę tłumić jego zapału i kiedy tylko mam w sobie moc, żeby zaakceptować bałagan z tym związany i marnotractwo farby, bo przecież najfajniej patrzeć jak się ją wyciska- stawiam farby i patrzę na zaangażowanie moich dzieci.

Zabawy na Halloween

Cukierek albo psikus

Przy tylu dostępnych cieczach bałam się psikusów ze strony moich dzieci więc w ramach „cukierka” przygotowałam galaretki pomarańczowe i jagodowe. Podane bez łyżek czyli czas na doznania zmysłowe: zimne, ciągnące klejące, obślizgłe. Można też wcześniej utopić rodzynki i zachęcać do wyjmowania- gwarantowane doznania nie tylko smakowe.

Zabawy na Halloween

Życzymy udanej każdej zabawy!

Jeśli szukacie inspiracji na dobrą zabawę w ciemności klikajcie tutaj

Świetlny stolik w mniej niż minutę, czyli zabawy ze światłem

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *