Zabawy matematyczne

Pogoda za oknem nadal nie rozpieszcza. Nasza propozycja na dziś to zabawy matematyczne prosto z sieciówki.

Uwielbiam sklepy typu Wszystko za złotówkę czy Pepco. Można tam znaleźć prawdziwe skarby. Kiedy ktoś, pyta „Czy przyda Ci się…?” zazwyczaj nie pozwalam skończyć pytania – przyda się, mi przydaje się wszystko. Moja rodzina i znajomi wiedzą, że jeśli zobaczą coś pozornie nieprzydatnego do niczego, ja z dużym prawdopodobieństwem przygotuję z tego pomoc na zajęcia.

 

mamocorobimy.pl

Kostki do napojów

Jakiś czas temu do naszego domu trafiły kolorowe kostki do napojów (w środku wypełnione są płynem, można je zamrozić, wrzucić do szklanki, a po wypiciu, umyć i z powrotem schować do zamrażarki). Jak się pewnie domyślacie, nigdy nie zostały użyte zgodnie z przeznaczeniem. Kostki występują w czterech kolorach: pomarańczowym, niebieskim, różowym i zielonym. Wyciągnęłam plastikowe talerzyki z  IKEI, które idealnie pasują kolorystycznie do kostek (jeśli nie macie talerzyków weźcie kolorowe kartki). Jakie było moje zaskoczenie, kiedy niespełna dwuletnia Natala zaczęła je sama segregować kolorystycznie, bez żadnej pomocy ani zachęty z mojej strony. Po prostu położyłam kilka kolorowych przedmiotów, a ona wymyśliła sobie z tego zabawę na długie minuty.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Rytmy matematyczne

Gdy Natala zajęta była segregowanie kostek, ja pękałam z dumy i już myślałam, do czego jeszcze możemy je użyć. Poniżej opowiem Wam o naszych propozycjach.

Kiedy kostki leżą już posegregowane zabieramy się za układanie rytmów matematycznych, o tym dlaczego warto ćwiczyć z dziećmi rytmy pisałam tutaj przy okazji zabawy z pomponami. Układamy na przemian dwa kolory np. niebieski-różowy-niebieski-różowy, Natala potrzebuje jeszcze mojego wsparcia przy tej zabawie. Zabawa jest słowem kluczowym – my się bawimy, jak się nie udaje idziemy dalej, kiedyś wyjdzie. Młodsze dzieci możecie po prostu poprosić o kostki w kolejnych kolorach, starszym utrudniajcie wprowadzając np. większą liczbę elementów w sekwencji. Takie proste zabawy matematyczne to nie tylko doskonała gimnastyka dla mózgu, ale też pomysł na wspólne spędzenie czasu.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Układanki lewopółkulowe

Układanki lewopółkulowe – brzmi bardzo poważnie i bardzo trudno, a myślę, że większość z Was nie raz robiła je w domu. Układanki lewopółkulowe polegają na układaniu takiego samego wzoru, który prezentuje inna osoba lub znajduje się na obrazku. Ja narysowałam kolorowe kostki na kartce i dałam je Natalce. Tu nie poszło nam już tak łatwo jak z sortowaniem. Natala zaczęła układać kostki jak popadnie. Zaczęłam, więc zadawać pytania: jaki to kolor? a która kostka ma taki sam kolor? to którą powinnaś tutaj położyć? Kilka razy zrobiłyśmy ćwiczenie razem i Natala szybko załapała zasadę. Podobnie było z moimi 2 i 3latkami na zajęciach. Nawet dzieci, którym z początku nie szło, po niewielkiej pomocy mojej albo rodzica szybko zrozumieli zasadę. Ważne, żeby pobudzić dziecko do myślenia i pochwalić za udane wykonanie zadania. Jeśli Wam nie wychodzi odłóżcie na chwilę i wróćcie do zabawy za kilka dni.

W wersji dla starszych dzieci możecie poprosić ich o ułożenie wzoru z pamięci. Kolejne utrudnienie to budowle przestrzenne, my budujemy jedną konstrukcję, a dzieci obok – drugą taką samą. Z moimi dziećmi zajęciowymi skończyło się na tym, że ja budowałam, a oni burzyli – było super. Z układanki przestrzennymi miały kłopot nawet niektóre mamy, więc to naprawdę wysoki poziom.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

 

Co jeszcze?

Z kostek można budować wieże i je przewracać, my w takich zabawach często wykorzystujemy szczypce kuchenne, co dodatkowo ćwiczy mięśnie małych dłoni i doskonali chwyt pęsetkowy (ten sam, który jest potrzebny, żeby prawidłowo trzymać kredkę lub długopis). W ciepłe dni spróbujcie zamrozić część kostek i potem taką zimną kostką można dotykać nosa, policzków, pępka przy okazji ćwicząc nazwy części ciała. Dużo przy tym śmiechu i dobrych emocji. Pozostałe kostki zanurzcie na chwilę w ciepłej wodzie i przygotujcie zimno-ciepłą ścieżkę sensoryczną. Natala z naszych kostek przygotowuje też prawdziwe przyjęcia dla Peppy i jej znajomych. Liczcie, podrzucajcie, chowajcie, co tylko Wam przyjdzie do głowy.

Jeśli macie pomysły na inne zabawy matematyczne i nie tylko z użyciem kostek, podzielcie się nimi z nami.

mamocorobimy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *