W Polsce króla Maciusia – wyjątkowa wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Co się wydarzyło 100 lat temu? Po co się jest królem? Jak żyć dobrze razem? Kto dba o Państwo na co dzień? Na te pytania możecie poszukać odpowiedzi „W Polsce Króla Maciusia„, nowej wystawie czasowej Muzeum POLIN.

W POLINie byliśmy już wcześniej, zawsze nas zachwycało – architekturą, wystawami, warsztatami, salą zabaw dla dzieci, a nawet zapleczem gastronomicznym. Kiedy usłyszałam o wystawie czasowej „W POLSCE KRÓLA MACIUSIA. 100-lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI” pewne było, że tam pójdziemy, a ja nie mogłam się doczekać.

mamocorobimy.pl

Polin

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl mamocorobimy.pl

W Polsce króla Maciusia – skąd pomysł?

Zaraz po odzyskaniu niepodległości Janusz Korczak napisał książkę „Król Maciuś Pierwszy”. Książka miała pomóc dzieciom zrozumieć, jaki trud i odpowiedzialność wiąże się z rządzeniem. Dziś poprzez wystawę zostajemy zaproszeni do środka (dosłownie i w przenośni, bo na wystawę wchodzimy właśnie przez otwartą książkę).

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Jestem wzruszona i oczarowana, tym jak prosto można mówić dzieciom (w każdym wieku, nawet tych całkiem dorosłych) o rzeczach trudnych.  Wizyta „W Polsce króla Maciusia” to lekcja patriotyzmu w najpiękniejszym wydaniu. Bez zbędnego patosu, bez pompy, ale też nie infantylna. Jej celem jest pokazać najmłodszym i tym nieco starszym, że to właśnie oni tworzą Państwo. To jak będzie wyglądało to nasza decyzja i nasza odpowiedzialność. Razem z Królem Maciusiem szukamy odpowiedzi na pytanie „co zrobić, żeby wszystkim było dobrze?”. Mamy okazję spojrzeć na państwo i sprawowanie władzy z perspektywy dziecka. Wspaniała inicjatywa, ukłon w stronę najmłodszych, ale nie tylko. To miejsce, które inspiruje, zachęca do wspólnej rozmowy i zabawy.

Polin

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

W Polsce króla Maciusia – spacer po wystawie

Wystawa podzielona jest na cztery części. Tuż po wejściu dowiemy się, co wydarzyło się 100 lat temu? To nieduża sala z pufami, końmi na biegunach, krótkim filmem i historią tego, co się wydarzyło. Kawałek dalej jest kilka gablot z medalami, instrumentami i innymi przedmiotami. W koszach znajdziecie rzeczy, którymi można się pobawić – prawdziwa skórzana piłka (ależ ona pachnie), metalowe trąbki, różne nakrycia głowy. Następnie przez otwartą książkę wchodzimy do świata króla Maciusia. Wraz z 10-letnim władcą zastanawiamy się, po co jest się królem i jak sprawić, żeby wszyscy poddani byli szczęśliwi. To właśnie tu zasiądziemy na królewskim tronie, pobiegamy po stole. Dalej znajduje się huśtawka, skrzynka na listy, najodważniejsi mogą złapać lwa za ogon.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

POLIN

mamocorobimy.pl

Polin

mamocorobimy.pl

Trzecia strefa to miejsce, w którym szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dobrze żyć razem? Tutaj na szalkowej wadze zdecydujemy, na co wydamy pieniądze z budżetu państwa. Z wielkich piankowych klocków można zbudować państwo pełne wartości, które wyznajemy. Swoją drogą to piękna symbolika – stworzenie budowli opartej na wartościach, takich jak tolerancja, odpowiedzialność, prawo do wyrażania opinii jest niezwykle trudne, a wystarczy jeden ruch, aby wszystko runęło. Tuż obok na podłodze jest gra planszowa, są puzzle o prawach dziecka, lustro i przebieralnia. Jest mnóstwo szufladek i gablotek. Wszystko w zasięgu dziecięcych rąk i wzroku. A dla tych, którzy jeszcze do nich nie dosięgną są podesty. To również lekcja demokracji, głosujemy na kolor korony Króla Maciusia, który zmienia się w zależności od tego jaki kolor kulek dominuje.

POLIN

mamocorobimy.pl

Polin

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Na koniec wspinamy się na wieżę, aby odpowiedzieć na ostatnie, najważniejsze pytanie „Kto dba o Państwo?”. I mogłabym tak jeszcze długo pisać, bo każdy zakamarek sprawiał, że mój zachwyt był jeszcze większy, ale zamiast marnować czas na czytanie, przyjdźcie odkryć je sami. Muzeum POLIN na niewielkiej przestrzeni zorganizowało wspaniałe miejsce do doświadczania świata, odkryć, wspólnej rozmowy i zabawy. Nie można powiedzieć, czy ktoś będzie za stary, czy za młody – każdy wyjdzie zachwycony i z innym bagażem doświadczeń.

W Polsce króla Maciusia – informacje praktyczne

Wystawa „W Polsce Króla Maciusia” jest wystawą czasową otwartą od 9 listopada 2018 do 1 lipca 2019. Koszt biletów to 12 zł (normalny) / 8 zł (ulgowy) / 30 zł (rodzinny), warto kupić je wcześniej tutaj. Przy wejściu do muzeum znajdują się bramki, podobne do tych na lotnisku. Młodszym dzieciom warto wcześniej opowiedzieć, o tym jak wygląda taka kontrola. Na dole w holu głównym znajduje się restauracja i kawiarnia. Jedzenie jest naprawdę smaczne, a ceny rozsądne. Po wizycie na wystawie zachęcamy Was do odwiedzenia miejsca edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”, wstęp jest bezpłatny należy jednak pobrać wejściówki w kasie muzeum.

mamocorobimy.pl

 

 

3 thoughts on “W Polsce króla Maciusia – wyjątkowa wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *