Turkolandia – nasze odkrycie tegorocznej jesieni

Chodzą słuchy, że w weekend wraca wiosna. Dlatego my wracamy z pomysłem w sam raz na wiosenny (albo ciepło jesienny) weekend. Turkolandia to chyba nasze największe odkrycie w tym roku. 

Turkolandia to serce krainy rzek Turki i Tatarki. Położona jest w miejscowości Klukówek, około 50 km pod Warszawą w okolicy Nasielska. W sam raz na jednodniową wycieczkę. Jeśli skorzystacie z nawigacji googla,bezbłędnie doprowadzi Was do celu. Turkolandia została utworzona ze środków unijnych. Pomysłodawcą i twórcą  było Stowarzyszenie Rzek Turki i Tatarki. Turkolandia nie tylko ma być miejscem wypoczynku dla lokalnej społeczności, ale także ma zachęcić innych do odkrywania okolic. To kolejne miejsce, które dodajemy do naszego leśnego przewodnika po ciekawych ścieżkach dydaktycznych i leśnych placach zabaw. Wiem, że nadal trwają tu prace i na wiosnę powinny pojawić się tutaj nowe atrakcje. Na pewno wpadniemy sprawdzić, co się zmieniło.

turkolandia

 bezpłatny park linowy

Turkolandia – co znajdziecie na miejscu

Tuż przy wejściu na ścieżkę edukacyjną jest niewielki parking. Ścieżka składa się z kilku tablic tradycyjnych i interaktywnych, monidła oraz stołu, na którego blacie znajdziecie różne przepisy. Z tablic dowiecie się wiele o życiu pszczół, o ich gatunkach, rodzajach miodu i sposobach jego wytwarzania. Na środku znajduje się naturalny tor dla rowerów. W głębi jest altana, a w niej kamienny piec. Zdecydowanie największą atrakcją jest bezpłatna ścieżka linowa. Trasa jest długa i różnorodna. Całość osłonięta jest siatką, która zabezpiecza dzieci przed upadkiem. Nawet mniejsze dzieciaki poradzą sobie na niej bez problemu. A gdyby problem się pojawił na ścieżkę może wejść również rodzic. Jest kilka dużych drewnianych huśtawek i mała piaskownica. Obok wejścia znajdują się również dwie toalety.

tor rowerowy nasielsk ścieżka edukacyjna pszczoły

Turkolandia – gdzie zjeść

W okolicy Turkolandii nie ma nic oprócz lasów. Zmęczeni zabawą szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy zjeść obiad. Wybór padł na Karczmę Kartoflisko w Nasielsku (to jakieś 10-15 minut drogi samochodem). Restauracja serwuje głownie dania ziemniaczane – placki, kartacze, kopytka i inne kluski ziemniaczane, pieczone ziemniaki. Znajdziecie tu też tradycyjne dania obiadowe. Jeśli wybieracie się tam w weekend warto zarezerwować wcześniej stolik i uzbroić się w cierpliwość (na jedzenie czekaliśmy godzinę). Porcje są duże. Na końcu restauracji jest stolik dla dzieci, drewniane klocki i trochę zabawek. Bardzo smakowały nam surówki i gulasz. Ale, żeby być uczciwą muszę napisać, że placki ziemniaczane były niedobre, niedoprawione i z dużą ilością mąki i niewielką ziemniaków. Kelner poinformował nas, że z powodu dużej liczby klientów skończyło się ciasto i musieli je dorobić. Dlatego Kartoflisko na pewno dostanie od nas drugą szansę na lepsze placki.

turkolandia gdzie zjeść karczma kartoflisko kartoflisko nasielsk Nasielsk restauracje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *