Świat wokół nas – wyjątkowe memory od Jacobsony

Mamy w domu kilka gier w ćwiczących pamięć. Jednak kiedy pierwszy raz zobaczyłam memo z serii „Świat wokół nas” firmy Jacobsony wiedziałam, że musi się ona znaleźć w naszej biblioteczce z grami.

Po raz pierwszy z produktami firmy Jacobsony spotkałam się Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Grałyśmy tam z Natalką w memo z ptakami. W serii „Świat wokół nas” znajduje się dziesięć pozycji owady, ryby, grzyby, drzewa, kwiaty polne, rzeka Wisła, ssaki oraz dwie części dotyczące ptaków. Ostatni zestaw nosi tytuł „Tworzę” i zawiera czyste kartoniki, na których można narysować lub nakleić własne ilustracje, tworząc niepowtarzalną grę. To co wyróżnia Jacobsony wśród gier memo dostępnych na rynku to grafika. Nie znajdziecie tu kolorowych zwierzątek z wyłupiastymi oczami. Na każdym kartoniku znajduje się realistyczne zdjęcie zwierzęcia lub rośliny i jego pełna nazwa. Twórcy chcieli przybliżyć dzieciom rodzimą przyrodę, tak aby równie dobrze kojarzyły „sójkę i żuka wiosennego, co  słonie i żyrafy, z których rozpoznaniem nie mają kłopotu”.

Memory – Świat wokół nas

Świat wokół nas to memory składające się z 40 kartoników, czyli 20 par. Zasady, zapewne, zna każdy – zadaniem graczy jest znalezienie dwóch takich samych obrazków. Młodszym dzieciom warto jest zmniejszyć liczbę kart. Poszukiwania par wśród 40 obrazków nie jest wcale proste.

Zabawy z kartami „Świat wokół nas”

Po rozpakowaniu gry pozostawiłam w pudełku kartonowe kwadraty, w których były karty. One również przydają się do zabawy. W jednym z kwadratów układam cztery karty, proszę Natalkę, żeby zapamiętała ich ułożenie. Następnie zakrywam je, a Natalka ma za zadanie odwzorować układ kart. Po zakończeniu zadania sprawdzamy, czy wszystko się zgadza. Dla utrudnienia możecie ułożyć więcej kart

Każda z kart to punkt wyjścia do rozmów o przyrodzie. Poproście dzieci o wylosowanie wybranej karty i poczytajcie, o tym co przedstawia. My posiadamy grę „Ssaki”. Najpierw posegregowałyśmy je z Natalką, dopasowując zwierzę do środowiska, w którym żyje. Jeśli macie kilka zestawów możecie z ich pomocą ułożyć np. łańcuchy pokarmowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *