Praga sensorycznie – wyjątkowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

Praga sensorycznie to niesamowity spacer po XIX i XX wiecznej Warszawie. Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do wspólnego odkrywania miast wszystkimi zmysłami, poczujecie jego zapach, usłyszycie dźwięk, a na koniec możecie się zakopać w pudełku Ptasiego Mleczka.

Dzisiejsze muzea mają niewiele wspólnego z tym co pamiętam z czasów swojego dzieciństwa. Bądź cicho i nie dotykaj, załóż kapcie i słuchaj uważnie! Praga sensorycznie to miejsce, gdzie można zrobić hałas, należy tu pobiegać, koniecznie bez butów (o czym informują osoby opiekujące się wystawą). Ponadto to miejsce, gdzie możecie, a wręcz powinniście, dotykać, wąchać, skakać po torach kolejowych i rozsypywać piasek. Z Natalką od najmłodszych lat często gościmy w teatrach, muzeach, galeriach i na koncertach. Jeśli chodzi o kontakt ze sztuką, to podobnie jak z czytaniem książek, nigdy nie jest za wcześnie. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że coraz więcej instytucji wychodzi naprzeciw potrzebom małych odbiorców kultury.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Praga sensorycznie – skąd pomysł

Od pewnego czasu sensoryka to bardzo modny temat. W każdym sklepie znajdziecie dział zabawek sensorycznych, które zazwyczaj nie należą do tanich. Na zajęciach, które prowadzimy staramy się pokazać rodzicom, że te wszystkie drogie pomoce nie są w zasadzie potrzebne, a mnóstwo edukacyjnych zabawek mamy w kuchennej szafce i w pudle pod łóżkiem. I taka też jest wystawa Praga sensorycznie – z prostych materiałów stworzono przepiękną przestrzeń z nieoczywistymi „zabawkami”. To dzieci podczas zabawy nadają im sens i znaczenie Co ważne, to przestrzeń do zabawy wspólnej z dorosłymi, miejsce do bycia razem, a nie tylko obok siebie. Organizatorzy wystawy zachęcają do wymiany doświadczeń. W zwiedzaniu pomaga folder, w którym znajdziecie pytania, które sprowokują do ciekawej rozmowy. Całość utrzymana jest stonowanych kolorach. Widać, że całość została bardzo przemyślana. Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń – warsztaty z kuratorką, spacery sensoryczne po Pradze i wiele innych.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Praga sensorycznie – co tu znajdziecie

Wystawę zwiedza się bez butów. Tuż przy wejściu jest tablica w kształcie kamienicy, gdzie za okiennicami kryją się kawałki materiałów o różnej fakturze. Obok znajduje się tablica do malowania kredą i domek z materacem i poduszkami, w którym można się wyciszyć i odpocząć od nadmiaru bodźców. Do drugiej sali schodzi się po schodach. Tu możecie pochodzić po Wiśle i nadwiślańskiej plaży. To piękna ścieżka sensoryczna z różnych kawałków wykładziny i drewnianych krążków. Powierzchnia nie jest płaska, co dodatkowo wspiera zmysł równowagi. Obok schodów znajdują się tory kolejowe (również ćwiczące równowagę). W kącie znajduje się świetlny stolik z mnóstwem drewnianych akcesoriów do zabawy piaskiem.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Maluchy mogą się również pobawić się drewnianymi klockami, nawiązującymi do praskiej fabryki Gnom. Są tu także drewniane makiety praskich kościołów. Zdecydowanie najlepszą atrakcją jest ogromne pudełko Ptasiego Mleczka. Sponsorem instalacji jest firma Lotte Wedel, która również związana jest z Pragą. W wielkim basenie są miękkie, brązowe klocki w kształcie kostek Ptasiego Mleczka. Doskonałe do budowania zamków, wieży, kryjówek, a także przewracania. Koniecznie zajrzyjcie też na drugie piętro. Znajdziecie tam dużą salę z zabawkami i książkami, a pod nogami będziecie mieć cała Pragę. Cała podłoga wyłożona jest wykładziną, która jest zdjęciem Pragi z lotu ptaka. Po rozmowie z kuratorką wystawy mam podobne zastrzeżenia jak ona – przydałoby się jeszcze ze 100 metrów. Właśnie tego życzę sobie, naszym dzieciakom i Muzeum – żeby się znalazły te dodatkowe metry na tak wyjątkowe inicjatywy.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Zachęcamy Was do odwiedzenia innych muzeów przyjaznym dzieciom:

Galeria Bzzz – dziecięca kraina w Centrum Nauki Kopernik

W Polsce króla Maciusia – wyjątkowa wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *