Pierwsze planszówki od Djeco

Od jakiegoś czasu mam ogromną chęć na spotkanie przy grach planszowych. Z Natalą jest to nieco utrudnione, bo ona również chce uczestniczyć w grze, niestety według własnych, nikomu nie znanych zasad. Przeszukałam, więc pół Internetu w poszukiwaniu gry, w którą mogłybyśmy zagrać razem i znalazłam planszówki od Djeco.

Miłość do gier planszowych wyniosłam z domu. Pamiętam długie godziny, które spędzałam z moim kuzynem grając w Monopoly. Z siostrą grałyśmy w Komandosów (co to była za gra, zapłaciłabym cały majątek, gdyby można ją gdzieś jeszcze kupić). Pamiętam pierwszą wersję Magii i miecza, plansza na cienkim kredowym papierze w formacie A3. Zanim urodziła się Natalka często spotykaliśmy się ze znajomymi na wspólne granie. Ale odkąd pojawiły się dzieciaki, siedzenie przy stole zastawionym kartami, figurkami i planszą, na której nic nie można ruszyć, jest nieco utrudnione. Dlatego w naszym domu jakiś czas temu zagościły planszówki od Djeco.

Planszówki od Djeco – Wielki wyścig

Firmy Djeco pewnie nie trzeba reklamować. Ich produkty nie należą do tanich, ale są niezniszczalne. Część gier Natalka dostała od dzieci znajomych, część kupiłam używane, wszystkie są w świetnym stanie pomimo intensywnego użytkowania.

Na Wielki wyścig natknęłam się szukając planszówki z prawdziwego zdarzenia. Wiecie, takiej z kostką, pionkami i przeskakiwaniem pól. Planszę układacie z pięciu puzzli, w komplecie są 4 gumowe zwierzątka, które służą za pionki, kostka i żetony. Na kostce zamiast cyfr są kolory, takie same odnajdziecie na planszy. Jest to gra, która z powodzeniem nada się dla dzieci, które nie potrafią liczyć. Rzucając kostką losujecie kolor, na który przesuwacie pionek (jeśli Wasze dzieci potrafią już liczyć zachęćcie je do odliczania pól). Jeśli wylosujecie kwiatek przesuwacie się do przodu o 4 pola, czyli na kolejne pole w takim samym kolorze na jakim stoicie. Pszczoła cofa Was na takich samych zasadach. Osoba, która jako pierwsza dotrze na kolorowe pole otrzymuje żeton. Zwycięża osoba, która jako pierwsza zdobędzie 3 żetony. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 2.5 do 5 lat. Jak to Djeco, jest piękna, estetyczna i bardzo trwała.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

 

Planszówki od Djeco – Lotto Nimo

Lotto Nimo na pierwszy rzut oka może wydawać się prostą loteryjką obrazkową. Nic bardziej mylnego. Zadaniem wcale nie jest znalezienie tu takiego samego obrazka, ale takiego, który będzie pasował tematycznie. Na przykład po wylosowaniu żetonu z niedźwiedziem polarnym łowiącym ryby musimy go położyć na obrazku z rybą, po wylosowaniu lisa szukamy motyla, który siedzi na jego kapeluszu. W pudełku znajdziemy 4 drewniane plansze i 16 drewnianych żetonów. Każda plansza ma inny kolor, taki sam kolor mają pasujące do niej żetony. Na początek można ułatwić dzieciom zadanie i wybrać tylko jedną planszę i żetony, które do niej pasują. Natalka nie od razu załapała zasadę rządzącą grą, ale po niewielkich wskazówkach teraz siada sama i układa pasujące obrazki. Gra zdecydowanie wymaga spostrzegawczości, bo elementy na żetonach nie są duże. Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej drugiego roku życia.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Planszówki od Djeco – Lotto zwierzęta

Lotto zwierzęta to typowa loteryjka. Zawiera 6 plansz podzielonych tematycznie na zwierzęta wodne, domowe, leśne itd.. W zestawie znajdziecie 30 żetonów podobnie, jak w lotto nimo, mają takie same kolory jak poszczególne plansze. Lotto kupiłam używane, na zdjęciach pewnie widać, że pudełko jest nieco zniszczone, natomiast zawartość nadal jest w doskonałym stanie.

Natalka szybko ogarnęła zasady tej gry, więc szukałam sposobu, żeby ją uatrakcyjnić. Z pomocą przyszła jesień i coraz dłuższe wieczory. Któregoś dnia wyciągnęłam małą latarkę, która dałam Natalce. Ja dzieliłam nazwy zwierząt na sylaby, a Natala miała za zadanie wskazać światłem latarki na zwierzę, o którym mówię. Jakoś tak jest, że wszystkie zabawy ze światłem dają dzieciakom masę frajdy, obserwuję to zarówno u Natalki, jak i moich zajęciowych dzieci. Spójrzcie na przykład na tunel, który robiła Ania.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Jeśli szukacie innych pomysłów na długie jesienne wieczory zajrzyjcie tutaj:

Zabawy matematyczne

Dudu i Bibi – muzyczni przyjaciele Natalki

 

 

 

 

2 thoughts on “Pierwsze planszówki od Djeco

    1. lotto Nimo akurat Natalka dostała i to już jakiś czas temu, szkoda, że już wycofali, bo to naprawdę super gra, wyróżnia się na tle innych loteryjek obrazkowych 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *