Państwomiasto – wizyta w błotnej kuchni, bo #grunttozabawa

W poszukiwaniu idealnej miejscówki na spędzenie Dnia Dziecka trafiłyśmy do zaczarowanego ogrodu w samym centrum Warszawy. Z leżakami, kawą, kocami, mnóstwem książek i … błotnym placem zabaw.

O akcji #grunttozabawa dowiedziałam się od moich zajęciowych rodziców. Wiecie, to jedna z tych Mam, która gorąco kibicuje swoim dzieciom w czasie, gdy te na zajęciach nurkują w czekoladowym błocie albo malują brzuch farbą z jogurtu. Na Dzień Dziecka mieliśmy plany wyjazdowe, które ostatecznie nie wypaliły i szukaliśmy na szybko jakiejś alternatywy na miejscu. Okazało się, że właśnie w pierwszy czerwcowy weekend jest kolejna edycja błotnych zabaw organizowanych na warszawskim Jazdowie w Państwomiasto. Jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy wyczarowali to miejsce. A jednocześnie czuję ogromną radość, że tworzy się dla dzieci miejsca, gdzie można ugotować kwiatową zupę, zbudować szałas z gałęzi i ukryć się wewnątrz drzewa.

panstwomiasto

mamocorobimy.plpaństwo miasto Jazdów

mamocorobimy.plbłotna kuchnia

mamocorobimy.plosiedle Jazdów

mamocorobimy.pl

Państwomiasto – otwarty ogród

Wstyd przyznać, bo w Warszawie mieszkam od dziecka, ale na Jazdowie jeszcze nigdy nie byłam. To absolutnie magiczne miejsce ukryte w samym centrum miasta. Jazdów to osiedle drewnianych domków. Obecnie stało się miejscem wielu inicjatyw kulturalnych, społecznych, edukacyjnych. Znajduje się tu między innymi pasieka, sąsiedzkie ogrody. W jednym z nich mieści się Państwomiasto. Gdy dotarliśmy na miejsce przywitał nas Wiktor, który powiedział, że po prostu mamy czuć się jak w domu. I tak też było.

Jazdów z dzieckiem

mamocorobimy.pl

Na miejscu jest dostęp do kuchni z lodówką i mikrofalą. Na gości czeka woda, herbata, ekspres, w którym można przygotować kawę (wszystko bezpłatne, choć fajnie, jeśli za miło spędzony czas przekażecie jakąś niewielką kwotę na Stowarzyszenie Projekt: Polska). Oprócz tego jest tu niewielki salon ze stołem, spora biblioteczka i łazienka z prysznicem (docenicie to po doskonałej zabawie 😉 ). W ogrodzie są leżaki, hamaki, koce i poduchy.

dzikie dzieci warszawa

mamocorobimy.pl#grunttozabawa

mamocorobimy.plJazdów

mamocorobimy.plosiedle Jazdów z dzieckiem

mamocorobimy.pl

Państwomiasto – #grunttozabawa

Ogród to istny raj dla dzieci. Marzy mi się, żeby w Warszawie było więcej takich miejsc. Główna atrakcja to kuchnia błotna. Pełno tu garnuszków i garów, łyżek i łyżeczek, drewniane nożyki, deski do krojenia, sitka, durszlaki, jednym słowem wszystko to co powinna znaleźć się w prawdziwej kuchni. Dla małych cukierników jest kilkanaście rodzajów foremek do ciast, babeczek, muffinów. Całość okraszona trocinami, płatkami kwiatów, kamieniami, szyszkami, trawą, liśćmi. Jest zbiornik z kranikiem, z którego można nalać wodę. Wszystko to czeka na młodych kucharzy.

błotna kuchnia Warszawa

mamocorobimy.plkuchnia błotna

mamocorobimy.pl

nieplac zabaw

mamocorobimy.plnieplac zabaw Warszawa

mamocorobimy.plogród do zabawy

mamocorobimy.plgrunt to zabawa

mamocorobimy.pldzień błota

mamocorobimy.pldzień błota Warszawa

mamocorobimy.pl

Dla tych, którzy za błotem nie przepadają lub po prostu mają żyłkę konstruktorską tuż obok czeka druga przestrzeń. Tu znajdziecie rury, rynienki, drewniane deski, skrzynki, kartony. Dzieciaki z pomocą Tatusiów zbudowały kulodrom, z którego najpierw zlatywała piłka, a potem zmienił się w system kanalizacji i maluchy dzielnie woziły do niego taczką wodę. Z desek powstał domek, a dach został przykryty gałęziami. W ogrodzie są też konary drzew, które tworzą tunele do przechodzenia, opony, z których można budować wieże i tory przeszkód.

kulodrom diy

mamocorobimy.plJazdów plac zabaw

mamocorobimy.plosiedle Jazdów plac zabaw

mamocorobimy.plkulodrom diy

mamocorobimy.plzabawa w błocie

mamocorobimy.plbłotne zabawy

mamocorobimy.pl

Spotkania z błotną kuchnią są organizowane w wybrane dni. Ostatnie spotkanie pierwszej edycji projektu odbędzie się 21 – 23 czerwca (pt-ndz) w godz. 11:00 – 16:00. Terminy drugiej edycji zostaną podane po konsultacjach. Projekt realizowany jest ze środków Stowarzyszenia, dlatego uczestnicy proszeni są o dokonanie symbolicznej wpłaty 15zł za rodzinę. Możecie to zrobić na stronie Państwomiasto lub przelewem.

Jeśli lubicie błotne zabawy zachęcamy Was również do odiedzenia Fundacji Sto Pociech na warszawskiej Starówce:

Fundacja 100 Pociech w Warszawie – miejsce warte odwiedzenia

2 thoughts on “Państwomiasto – wizyta w błotnej kuchni, bo #grunttozabawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *