Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

Dziś miałyśmy z Natalką trochę spóźniony dzień wagarowicza. Ja miałam wolny dzień, pogoda piękna, idealny dzień na wycieczkę za miasto. Obrałyśmy cel na CEL w Celestynowie. Co to jest za miejsce 😍.

Po zeszłorocznej wizycie w Pomiechówku zaczęłam szukać podobnych miejsc w okolicy Warszawy. Łatwo nie było, ale znalazłyśmy drugą perełkę dla miłośników lasu i przyrody. Tym razem na południe od Warszawy.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl


Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie – teren wokół ośrodka

Centrum Edukacji Leśnej położne jest na terenie nadleśnictwa Celestynów przy ulicy Wojska Polskiego 46. Bez problemu traficie tu wpisując adres w nawigacji. Dotrzecie do sporego leśnego parkingu położonego kilkadziesiąt metrów od kompleksu.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Na miejscu znajdują się dwa place zabaw. Jeden większy z ogromną piaskownicą, tyrolką, huśtawkami i zjeżdżalniami. Drugi nieduży obok pola namiotowego. Na terenie ośrodka znajduje się arboretum i łąka kwietna. Myślę, że za kilka tygodni kiedy wszystko rozkwitnie i zazieleni się będzie tam naprawdę zjawiskowo. Na oczku wodnym zbudowane jest sztuczne żeremie. Obok znajdują się ławki ułożone w kształt amfiteatru, a także wiata edukacyjna i miejsce na ognisko. Możecie przespacerować się tunelem wydrążonym w ziemi, wyłożonym drewnem i gdzieniegdzie przeszklony. Dzięki temu możecie zobaczyć jak wygląda las pod ziemią.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Na terenie ośrodka znajduje się pole namiotowe i budynek ze świetlicą, kuchnią, łazienką oraz boiska do gier zespołowych. W głębi terenu jest miejsce pamięci poświęcone leśnikom zamordowanym podczas II Wojny Światowej. Obok niego jest zwierzyniec i punkt widokowy. Na całym terenie znajdziecie mnóstwo tablic edukacyjnych.

mamocorobimy.pl


Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie – ośrodek edukacyjny

Centrum Edukacji Leśnej jest czynne od poniedziałku do piątku między7.30 a 15.30. Warto obserwować ich fanpage, bo pojawiają się tam informacje o imprezach weekendowych. Budynek podzielony jest na kilka części. W korytarzu przy wejściu znajdują się drewniane zwierzęta. Po prawej stronie znajduje się szatnia, biura, toalety i dwie duże sale. W pierwszej jest piękna ściana magnetyczna z obrazem lasu i drewnianymi figurkami przedstawiającymi leśne zwierzęta, rośliny. Dotkniecie tu kory różnych drzew, poznacie ich nazwy, liście, owoce, szyszki. Są przekroje ilustrujące budowę lasu i kilka eksponatów w gablotach. Obok znajduje się sala wykładowa.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Po lewej stronie od wejścia do budynku znajduje się sala ekspozycyjna. Można tam wejść jedynie z pracownikiem centrum. Po wejściu panuje tam półmrok jak w prawdziwym lesie. Przez cały czas pobytu towarzyszył nam śpiew ptaków, po kolei podchodziliśmy do zwierząt, słuchaliśmy ich odgłosów i opowieści Pana Leśnika. Zdjęcia nie oddają klimatu tego miejsca, zwierzęta i całość ekspozycji są bardzo realistyczne. Pamiętajcie, że nie wolno dotykać eksponatów. Są pokryte substancją, która chroni futra przed molami. A nawet gdyby nie były to po prostu szkoda je zniszczyć. W kolejnej sali będziecie mieli okazję je pogłaskać.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Po wyjściu „z lasu” wejdziecie do przeszklonej sali z makietą lasu. Znajdziecie tu drewniane tabliczki ze zwierzętami, a tuż pod nimi kawałki futra, które możecie głaskać tak długo, jak chcecie. Można tu obejrzeć budki lęgowe, dotknąć prawdziwych rogów różnych jelenia, obejrzeć gady, płazy, grzyby i dowiedzieć się, które z nich są jadalne. W tej sali znajdziecie również makietę stawu i jego okolic. Na gości czeka leśna zgadywanka dotykowa. Obok wyjścia jest kącik zabaw. Są tu tematyczne układanki i gry, kilka zabawek, pluszowi mieszkańcy lasu, miękki dywan i dużo poduszek do siedzenia. Jest tu między innymi układanka z ptakami Jacobsony.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie – Goździkowe Bagno

Tuż obok parkingu zaczyna się ścieżka edukacyjna „Goździkowe Bagno”. Po drodze napotkacie wiele tablic edukacyjnych. Specjalnie wybudowane mostki pozwalają przejść przez środek bagna i podziwiać okolicę. Za bagnami możecie wspiąć się na wydmę śródlądowa, a za nią znajduje się leśna siłownia. W okolicy jest wiele tras spacerowych. Wzdłuż ścieżki znajdują się toalety, ławki, stoły i wiaty piknikowe. Spędziłyśmy tu ponad trzy godziny i czuję ogromny niedosyt.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

 

4 thoughts on “Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

  1. super cały tekst o tych parkach leśnych.ja nie jestem z Warszawy ale też staram się coś tu pokazac dzieciom nawet będąc przejazdem i wyszukuję ciekawe miejsca.czy w tym Centrum da się poruszać wózkiem?

    1. tak, po centrum bez problemu i po terenie wokoło przejdziecie wózkiem, kładka też jest przejezdna, jedynie za kładka jest górka i wydma, więc trzeba zawrócić na ścieżkę, ale ogólnie miejsce jest przyjazne wózkom, proszę tylko pamiętać, że centrum otwarte jest tylko w dni robocze od 7 do 15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *