Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego i Polana Jakubów

Natalka zapytała ostatnio Kamila, po co są drzewa. Postanowiłam, więc zabrać ją do miejsca, gdzie drzew jest pod dostatkiem i poszukać odpowiedzi na to trudne pytanie. Zapraszamy Was na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym i do Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jeśli podobała Wam się nasza wycieczka do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, koniecznie musicie odwiedzić Izabelin. Dobra wiadomość dla wszystkich pracujących rodziców – Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego jest otwarte również w weekendy. To świetne miejsce na spacer i chwilę odpoczynku, ale także wstęp do rozmowy o tym jak zachować się w lesie.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl

Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego – wystawa

Zwiedzanie warto rozpocząć od wystawy znajdującej się na pierwszym piętrze budynku Centrum. Możecie ją odwiedzić w dni powszednie między 7.30 a 15.30, a także w weekendy między 10 a 16. W sali panuje półmrok, słychać śpiew ptaków, odgłosy lasu. Znajdziecie tutaj makiety lasu wraz z jego mieszkańcami. Przy każdej z nich są nazwy zwierząt, które się tam ukryły. Odnalezienie niektórych z nich jest  wyzwaniem. Są monitory, na których poznacie rodzaje lasów i jego mieszkańców. Na ścianach możecie obejrzeć różne owady przy pomocy szkła powiększającego. Na końcu sali znajdziecie kilka zadań do wykonani – dwie gry mające na celu dopasowanie nazwy do rośliny lub zwierzęcia, po wybraniu prawidłowej odpowiedzi zaświeci się światełko. Są tablice, gdzie po jednej stronie znajdziecie obrazki a po drugiej opisy grzybów i drzew, jest także tablica z tropami zwierząt. My z Natalką sporo czasu spędziłyśmy na poszukiwaniu mam zwierząt. Najbardziej spodobała nam się tablica z odgłosami zwierząt.

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl 

mamocorobimy.pl

Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego – Polana Jakubów i ścieżka dydaktyczna

Tuż obok budynku Centrum znajduje się duży parking i restauracja Gospoda Kampinówka. Na terenie znajduje się również Polana Jakubów. Jest tu niewielki plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, drabinkami, zjeżdżalnią. Są wiaty piknikowe i toaleta toi-toi. Tutaj również zaczyna się ścieżka dydaktyczna „Do leśnego ogródka botanicznego”.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

Trasa liczy około 3,5 km. Trzyletnia Natalka bez problemu dała radę (z niewielką pomocą moich rąk pod koniec 😉 ). Myślę, że spokojnie możecie zabrać wózek, bo ścieżka jest wystarczająco szeroka. Dla Natalki największą zabawą było wyszukiwanie oznaczeń ścieżki na drzewach i oznaczeń punktów z kolejnymi zadaniami. Dzięki temu udało mi się wytłumaczyć, co to są szlaki i dlaczego nie należy schodzić z wyznaczonej drogi. Tutaj znajdziecie opis poszczególnych punktów i zadania, które należy tam wykonać. Mam jednak wrażenie, że jest to propozycja dla nieco starszych dzieci. Trasa zatacza koło, więc nie idziecie dwa razy tą samą trasą. W połowie drogi znajduje się leśny ogród botaniczny, w którym umiejscowione są tabliczki z nazwami znajdujących się tam roślin.

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

mamocorobimy.pl

 

A jeśli, tak jak i my, lubicie leśne wędrówki, zajrzyjcie tutaj:

Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

Las na Kole – dla miłośników przygód i pociągów

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *